KAYIT OL EMLAK UYARILARI İÇİN

Avertiss Exclusive Real Estate

Tapu Harcı % 1


Emlak alım satımında ödenmesi gereken harçlardan biri olan Tapu harcı, Kuzey Kıbrıs’ta KKTC vatandaşları ve yabancılar için düşürüldü.

Peki Tapu Devir Harcı Nedir?

Alıcı tarafından ödenen bir vergidir. Alıcı kar amacı gütmeyen (amatör) bireysel alıcı ise, yaşamında bir kez olmak üzere, %50 muafiyet hakkını kullanarak daha az devir harcı ödeyebilir. (%6 yerine % 3 vergi oranı uygulanır). Bu hak kullanıldıktan sonra alıcı, yapılacak tüm alışlarda tapu dairesi tarafından onaylanan satış bedeli üzerinden %6 oranında vergi ödemek durumundadır. Kar amacı güden (profesyonel) alıcı ise her alış için tapu dairesi tarafından onaylanan satış bedeli üzerinden %6 oranında vergi öder.

Yılbaşında başlayan KKTC tapu harcı indiriminde ilk amaç piyasayı hareketlendirmekti, döviz krizine denk geldi. Fakat bu kez de dünyayı sarsan koronavirüs araya girdi.

Fakat Kuzey Kıbrıs’ın Covid-19 başarısı ile Dünya’da en güvenilir ülkeler arasına girdi. Buda yabancıların Kuzey Kıbrısa olan ilgisini oldukça artırdı. Bu durumu ülke yararı için Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği'nin yoğun çalışması ve talebiyle, beklenen karar alındı. KKTC hükümeti Kıbrıs emlak sektörüne doping etkisi sağlaması amacıyla, harçların düşürlmesinin özellikle yabancı yatırımcılar için büyük ilgi uyandıracağı öngörerek yeni çalışmayı yürülüğe sürdüler.

Bu karara göre Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yurttaşları ilk defa 140 metrekareye kadar daire veya konut aldığında %1, sonraki alımlarda 300 metre kareyi geçmemesi halinde %3, 300 metrekareyi geçmesi halinde ise; %4, iş bu bentte belirtilenler dışındaki diğer taşınmaz mal satış ve bağış işlemlerinde ise %4 olacak.

Bu uygulama Kuzey Kıbrısa yatırım yapmak isteyenşer için avatnaj sağlaycağı gibi 2. Ve 3. konutunu almayı planlayanlar için de teşvik oluşturuyor. Bu düzenleme ile bir çok sektörü doğrudan etkileyen inşaat sektörünün covid-19 nedeniyle yaşadığı kaybı en aza indirgemek hedefleniyor. Harç indirimleri ile birlikte gayrimenkul sektörünün ülkeye ciddi düzeyde döviz girdisi sağlaması bekleniyor.

İndirimler 31 Aralık 2020 Tarihi’ne kadar yürürlükte kalacaktır. Bu tüzük ile birlikte yabancı yatırımcıların ödeyeceği tüm harçlar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlarının ödediği yüzdelik kadar olacaktır.

Canlı hayvan pazarı